TREYn wapputirehtöörit on valittu!

TREYn hallitus on valinnut TREYn wapputirehtööreiksi Ida Ylimyllymaan, Rosa Rautiaisen ja Ella Krögerin! Wapputirehtöörien merkittävimpiin työtehtäviin kuuluvat ylioppilaskunnan wapputapahtumien ja Tampereen Teekkarit ry:n kanssa yhteistyössä järjestettävien wapputapahtumien suunnittelu ja järjestäminen sekä Teemunkierroksen ja Wapun tapahtumakalenterin koordinointi. Hallitus valitsi wapputirehtöörit kokouksessaan 18.12.2025, ja tirehtöörit ovat aloittaneet työssään!

”Wappufiilis on tässä vaiheessa vuotta odottava. On tosi ihanaa, että tiimi on saatu valittua jo viime vuoden puolella, ja me päästiin sukeltamaan Wapun järjestämiseen täysillä heti näin alkuvuodesta. Tällä porukalla yhdessä Tampereen Teekkarien kanssa saadaan varmasti aikaan ikimuistoinen Wappu!”, hehkuttaa TREYn tämän vuoden tapahtumavastaava Kuura Ahola.

Rosa Rautiainen, 24, on viidennen vuoden elinikäisen oppimisen ja kasvatuksen opiskelija ja hän odottaa eniten tiivistä yhteistyötä ja hauskoja hetkiä tiimin kesken sekä poikkitieteellistä Wappua. ”Lempiwappumuistoja on monia, mutta omana fuksiwappuna 2022 oli siistiä nähdä kuinka yhteisöllinen Suomen suurin Wappu oikeasti on!”, luonnehtii Rosa lempiwappumuistoaan.

Ella Krögerillä, 27, on neljäs opintovuosi menossa logopedialla. ”Eniten odotan työltä wappuilijoita ja kohtaamisia heidän kanssaan! Yleisesti odotan myös sellaista Wapun fiilistä ja onkin ihanaa, että sitä fiilistä pääsekin jo nyt tässä töiden ohessa kokemaan! Innolla odotan myös yhteistyötä meidän huipputiimin kanssa ja yleisesti sitä Wapun rakentamista!”, hehkuttaa Ella. Ellan lempparimuisto Wapulta on Tampereella vietetty eka fuksiwappu: ”Suoritin silloin Emäteemun ekaa kertaa ja mieleen on jäänyt just se Wapun iloinen tunnelma, se miten kaikki oli kaikkien kavereita ja porukkaa oli liikenteessä säässä kuin säässä.”

Ida Ylimyllymaa, 25, opiskelee kirjallisuustieteitä kuudetta vuotta. Wapputirehtöörin työltä Ida odottaa eniten huikeaa yhdessä tekemistä ja onnistumisen kokemuksia ihanalla poikkitieteelisellä porukalla. ”Lisäksi Wappuvideon väsäämistä, ja kaikkien ilon näkemistä Wapun aikaan!” Lempiwappumuistokseen Ida nimeää vuoden 2022 Wapun, joka oli hänelle eka kunnon opiskelijawappu. ”Se on kantanut niin isona hyvänä muistona, että tässä nyt itse ollaan wapputirehtöörinä. Erikoismainintana myös sydämeen jäänyt Liskojen yö -tapahtuma vuonna 2021!”, Ida toteaa.

Suomen suurimman Wapun organisoi Wapputiimi, joka koostuu TREYn wapputirehtööreistä, TREYn tapahtumavastaavasta sekä Tampereen Teekkarit ry:n kulttuurimestarista ja wappusihteereistä. Ota seurantaan @suomensuurinwappu Instagramissa ja Tiktokissa ja valmistaudu wappuhypeen!

Instagram: Suomen suurin Wappu

Tiktok: Suomen suurin Wappu